Stanley

Cechy nowoczesnych pieców grzewczych

Wybierając piece do letniej rezydencji, należy zwrócić uwagę na nowoczesne piece, które znacznie różnią się od swoich poprzedników. W celu zwiększenia wydajności urządzenia grzewcze są „zakładane” w osłonę, przez którą swobodnie przenika powietrze nagrzane następnie z gorącego pieca. W nowoczesnych piecach metalowych dostęp powietrza do płomienia jest regulowany, co umożliwia w razie potrzeby usprawnienie lub ograniczenie procesu spalania. Zasada ta opiera się na trybie długotrwałego tlenia, dzięki któremu piec będzie wydzielał ciepło przez 8-12 godzin.

Na drewno opałowe

W takiej sytuacji drewno opałowe w palenisku kompaktowego metalowego pieca do domu tylko się tli, nie wystawione na działanie płomieni. Jednak podczas tlenia kłody wydzielają gaz, który jest następnie spalany w dopalaczu. Ta technika jest najskuteczniejsza, ponieważ pozwala znacznie zwiększyć wydajność pieca, a w procesie spalania paliwa powstaje minimalna ilość popiołu. Jeśli model pieca dla dzieci zostanie wybrany prawidłowo, wystarczy rzucać drewno opałowe dwa razy dziennie, a w wiejskim domu zapewniona będzie komfortowa temperatura. Niektóre piekarniki mają płytę grzewczą, która może pomieścić jeden garnek lub czajnik.

Przeczytaj więcej na UX2 Serwis to portal nie tylko z wartościowymi treściami, to także serwis osoby z pasją do pisania.

Jak uzyskać najwięcej ciepła z pieca na drewno?

Obecnie piece opalane drewnem są wydajniejsze niż kiedykolwiek. W rzeczywistości, dzięki najnowszej technologii ekoprojektu , niektóre palniki do drewna mogą osiągnąć nawet prawie 90% poziom wydajności, co jest niewiarygodne w porównaniu z piecami z przeszłości! Ponieważ koszty ogrzewania stale rosną, chcesz mieć pewność, że w pełni to wykorzystujesz, pozyskując jak najwięcej ciepła z palnika na drewno. Tak więc, niezależnie od tego, czy Twój piec opalany drewnem po prostu nie jest wystarczająco gorący, czy po prostu chcesz się odpowiednio przygotować na nadchodzące zimne miesiące, ten przewodnik jest dla Ciebie!

Czy masz najlepsze ciepło z kuchenki?

Jeśli jeszcze nie kupiłeś swojego pieca lub myślisz o zakupie nowego, zawsze sprawdzaj, czy wybierasz piec o odpowiedniej mocy grzewczej. Jeśli wybierzesz taki, który jest zbyt mocny, możesz spróbować go spalić w niższej temperaturze – jak dowiesz się w dalszej części tego przewodnika, nie jest to dobry pomysł!

Utrzymuj wydajną temperaturę

Chociaż możesz pomyśleć, że silny, ryczący ogień zapewni ci najwięcej ciepła do palnika, nie zawsze tak jest. Jak wspomnieliśmy w poprzednim punkcie, przepalenie pieca może spowodować uszkodzenia. Ale czy wiesz, że jest to również bardzo nieefektywne w dostarczaniu ciepła? Nie tylko dosłownie spalisz paliwo zbyt szybko, ale dużo ciepła ucieknie prosto przez komin. Aby uzyskać jak najwięcej ciepła z pieca opalanego drewnem, temperatura powinna wynosić od 260 do 460°C. Niższa wartość oznacza, że ​​ogień będzie się palił zbyt wolno, aby wytworzyć dużą ilość ciepła. Nie myśl też, że możesz przedłużyć żywotność paliwa, spalając je powoli. Będzie raczej wytwarzać duże ilości dymu, co spowoduje zabrudzenie przewodu kominowego, a także zapewni minimalną ilość ciepła. Jak więc możesz mieć pewność, że Twój ogień pali się w odpowiedniej temperaturze? Zainwestuj w poręczny termometr do pieca! Mocują się magnetycznie do rury pieca, dzięki czemu możesz dokładnie obserwować, jak dobrze Twój piec wytwarza ciepło.

Kontroluj przepływy powietrza

Otwory wentylacyjne w piecu są niezbędne, aby zapewnić jak najwięcej ciepła z palnika na drewno. Większość pieców powinna mieć dwa otwory wentylacyjne, które pomogą Ci kontrolować poziom ciepła pochodzącego z ognia. Oni są:
Otwór powietrza pierwotnego
Wtórny odpowietrznik przepływu powietrza

Główny otwór wentylacyjny jest kluczem do rozpalenia ognia. Gdy Twoje płomienie dobrze się rozpalą, główny otwór wentylacyjny można powoli zamknąć. Następnie do drugiego otworu wentylacyjnego należy kontrola przepływu powietrza do pieca. Sterowanie wtórnym otworem wentylacyjnym jest sztuką. Twój ogień zawsze będzie potrzebował trochę powietrza, aby wytworzyć wystarczającą ilość ciepła. Ale jeśli otwór jest zbyt otwarty, płomienie mogą stać się zbyt duże, co sprawi, że ogień będzie nieskuteczny. Przetestuj to sam. Spróbuj otworzyć całkowicie otwór wentylacyjny i zobacz, jak płomienie rosną. Zamknij go, a powinny zacząć wilgotnieć. Chcesz znaleźć złoty środek. Ponownie, najlepiej jest użyć termometru kuchennego, który Cię poprowadzi. Jeśli mówi Ci, że Twój piec nie jest wystarczająco gorący, otwórz trochę otwór wentylacyjny. I odwrotnie, jeśli jest za gorąco, zamknij odpowietrznik, aż wróci na właściwe tory. Gdy ogień się rozpala, powinieneś również zawsze upewnić się, że drzwi są prawidłowo zamknięte. Trzymanie go otwartego nie pomoże zapewnić więcej ciepła w pomieszczeniu – wręcz przeciwnie, trzymanie go zamkniętego zapewnia, że ​​piec nagrzeje się w środku wystarczająco, aby wypromieniować ciepło do pomieszczenia.

Używaj odpowiedniego rodzaju paliwa

Pojawiły się pewne nieporozumienia dotyczące najnowszych przepisów rządowych dotyczących tego, jakie paliwa można spalać w piecu . Ale dla tych, którzy od lat korzystają z wydajnego, czystego pieca, nie było to nic nowego. Aby uzyskać jak najwięcej ciepła z pieca, należy zawsze używać odpowiednio wysuszonego, sezonowanego drewna. Oznacza to, że powinien mieć zawartość wilgoci poniżej 20%. Suche drewno nie tylko wytwarza mniej dymu i zanieczyszczenia powietrza, ale także zapewnia więcej ciepła i jest wydajniej niż drewno, które nadal zawiera wysoki poziom wilgoci.
Najlepszym sposobem na to jest zakup drewna od zaufanego dostawcy drewna. Nie wyrzucaj po prostu starego kawałka drewna, który napotkasz na swoim piecu. Jeśli został pokryty lakierem lub farbą, możesz uwalniać niebezpieczne opary do powietrza. Nawet drewno w swoim naturalnym stanie może powodować problemy, jeśli nie wiesz, co to jest – niektóre rodzaje drewna zawierają sok lub wytwarzają duże ilości dymu, który może uszkodzić Twój piec, podczas gdy inne po prostu generują mało ciepła w nieefektywnym tempie. Aby uzyskać jak najwięcej ciepła z pieca, spróbuj spalić drewno twarde, takie jak jesion, głóg lub cis. Jedynym minusem jest to, że ponieważ są gęstsze, sezonowanie trwa dłużej niż drewna iglastego, co często powoduje, że są droższe. Jeśli ci się to lepiej uda, możesz kupić dużą ilość „mokrych” kłód i sezonować własne drewno opałowe . Mamy również podręczny poradnik zakupu drewna do pieców opalanych drewnem, który pomoże Ci wybrać najlepsze drewno opałowe!

Utrzymuj swój piec w czystości i dobrym stanie!

Wreszcie istnieje jeden prosty, ale niezbędny sposób, aby uzyskać jak najwięcej ciepła z palnika. Utrzymywanie zarówno pieca, jak i komina w czystości i dobrym utrzymaniu jest jedną z najlepszych rzeczy, które możesz zrobić, aby zapewnić ich wydajną pracę. Podczas gdy kilka centymetrów popiołu pozostawionego na dnie pieca może pomóc w spalaniu paliwa, pamiętaj o regularnym usuwaniu nadmiaru. Usuń wszelkie inne zanieczyszczenia, które zobaczysz, ponieważ mogą one spowodować zablokowanie. Podczas czyszczenia szyby kuchenki sprawdź, czy uszczelka na drzwiach kuchenki jest w dobrym stanie. Musisz także co najmniej raz w roku zamiatać komin . Jest to niezwykle ważne nie tylko dla zapobiegania pożarom kominów, ale także zapewnia, że ​​przewód kominowy może zapewnić optymalny ciąg. Bez wystarczająco silnego naciągu twój ogień nie będzie się palił tak wydajnie, co skutkuje mniejszą ilością ciepła.

Warto zobaczyć

W inernecie jest wiele wartościowych treści, poza wymienonym wcześniej korzystam także z .